ECO-Gmina – relacja z warsztatów w Pruszczu

ECO-Gmina – relacja z warsztatów w Pruszczu

EKOLOGIA (światowe wyzwania i lokalne działania), DIALOG (wzmacnianie poczucia wzajemnego szacunku i zaufania), INSPIRACJE (zeszyty pomocowe do ECO-lekcji)… To wszystko w ramach warsztatów ECO-Gmina dla nauczycieli i dyrekcji ze Szkoły Podstawowej w Pruszczu, które odbyły się 27.11.2023 r. w Pruszczu, w ramach ECO-Konferencji.

Kontynuacja lipcowej „burzy mózgów”

Na spotkaniu nastąpiła prezentacja zeszytów z dydaktycznymi pomocami do ECO-lekcji – inspiracje zebraliśmy podczas lipcowego pre-pilotażu w Świeciu. Wspomniane zeszyty stanowią materiały dla nauczycieli z gotowymi scenariuszami lekcji. Traktujemy je jako zbiór inspiracji, wiedząc, że przebieg lekcji może się czasami różnić od tego, co sugerujemy. W komentarzach zawarliśmy gotowe przykłady, wskazówki, propozycje podziału na grupy, czy podsumowania mapą myśli. Może być tak, że jeden nauczyciel przeprowadzi szybką lekcję (obejmującą wszystkie tematy), a inny będzie pogłębiał komentarze, przykłady itp. Wtedy to prezentowany materiał może być wykorzystany na 3 – 4 czy nawet 5 – 6 lekcjach. Może być też tak, że w danej grupie/klasie pewne problemy okażą się bardzo ważne i warto będzie je pogłębić. Tak jak w pracy trenerów prowadzących szkolenia, jedną z kluczowych wartości w nauczaniu szkolnym jest dynamika pracy adekwatnie dostosowana do grupy :).

Zdajemy sobie sprawę, że szkoła podstawowa obejmuje 3 generalne grupy wiekowe, o bardzo różnym stopniu dojrzałości:
– klasy 0, 1, 2 – „maluchy”,
– klasy 3, 4, 5, 6 – „dzieci”,
– klasy 7, 8  – „młodzież”.
Każda z tych grup wymaga rożnego podejścia, materiałów i sposobu prezentowania treści. Rozumiemy, że lekcje dla maluchów i młodzieży będą się bardzo różnić. Dlatego dla najmłodszej grupy przygotowaliśmy kolorowankę z historyjką o ekologii i dialogu, a dla uczniów z klas 3 – 8 stworzyliśmy komiks.

Mamy nadzieję, że zeszyty okażą się pomocne i zostaną wykorzystane w praktyce. Dziękujemy za przybycie i aktywne uczestnictwo, a Robertowi Chojnackiemu – coachowi, ekspertowi metodyki wdrożenia za trenerski zapał. Warsztaty zgromadziły 27 osób, m.in. nauczycieli i reprezentantów jednostek samorządu terytorialnego.

Kilka refleksji…

„Kolejne szkolenie z zakresu ekologii i dialogu, które niosło za sobą morze dialogu i pozytywną energię. Było niezwykle inspirujące i motywujące. Dialog pomiędzy uczestnikami, ich zaangażowanie i entuzjazm stanowiły nie tylko dowód na rozwijającą się świadomość ekologiczną, ale również potwierdzenie, że wspólny wysiłek i konstruktywna dyskusja są kluczowe dla naszej planety. Dzięki tak zaangażowanym uczestnikom i atmosferze wzajemnego wsparcia po raz kolejny przekonałam się, że warto było podjąć wysiłek realizacji projektu ECO-Konferencji” – podsumowuje Agnieszka Klugiewicz-Jurek, ekspert w zakresie ekologii ze specjalizacją w gospodarce odpadami w firmie ECO POL.

„W kilkuosobowych zespołach skupiliśmy się na współczesnych wyzwaniach w zakresie ekologii i dialogu. Światowe wyzwania związane z ekologią dotyczą nas wszystkich i uczniowe szkół podstawowych już mieli różne spotkania w zakresie tej tematyki. W ramach tego projektu postanowiliśmy połączyć dwa tematy: ekologię i dialog, którego tak często brakuje na poziomie państw, regionów, biznesu, gmin, szkół i rodzin. Dbanie o wzajemny szacunek i uczenie się otwartości wśród rówieśników są równie ważnym wyzwaniem. Razem z nauczycielami omówiliśmy przygotowane przez nas materiały dydaktyczne, które krok po kroku pokazują dobre praktyki, gotowe scenariusze lekcji, przykłady korespondencji z rodzicami itp. Jeszcze w tym roku dostarczymy do szkół specjalnie komiksy dla klas 4 – 8 i kolorowanki dla klas 0 – 3. Tematyka tych materiałów to ekologia i dialog, wraz z nawiązaniem do dbania o swoje zdrowie psychiczne, które jest wyzwaniem naszych czasów i będzie jednym z głównych tematów społecznych w 2024 r.” – dodaje Robert Chojnacki z ZEBRA EDUKACJA Sp. z o.o.

Dziękujemy za wsparcie!

GOKSiR Pruszcz jak zwykle okazał się bardzo gościnny! Specjalne podziękowania kierujemy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ECO-Gmina jest częścią przedsięwzięcia zainicjowanego przez ECO-POL Sp. z o.o. i organizowanego przez ZEBRA EDUKACJA Sp. z o.o., pod nazwą „ECO-Konferencja jako skuteczne narzędzie w promowaniu zagadnień zrównoważonej gospodarki odpadami i przeciwdziałaniu emisjom”. Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Dbamy o środowisko naturalne i aktywizację lokalnej społeczności, ale przede wszystkim jesteśmy ekspertami w gospodarowaniu materiałami zawierającymi azbest (badania, rozbiórka, transport, utylizacja).

Zapraszamy do kontaktu:
tel. +48 662 137 644
tel./fax +48 52 330 80 65
e-mail ecopolpruszcz@gmail.com.

Źródło foto: ECO-POL, Agnieszka Klugiewicz-Jurek.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.